Декларація прав дитини
Загальна декларація прав людини
Конвенція ООН про права дитини
Безпека в Інтернеті
Інструкція з охорони праці № 48 «Правила поведінки учнів у ліцеї»
1. Загальні положення правил поведінки учнів в ліцеї
1.1. Інструкція з охорони праці «Правила поведінки учнів у ліцеї» розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року.
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності та правил поведінки для учнів 1-11 класів під час занять та перерв у загальноосвітньому навчальному закладі.
1.3. Даний інструктаж з правил поведінки у ліцеї проводять класні керівники з учнями свого класу не рідше двох разів на рік (у вересні і в січні).
1.4. У спеціальному журналі робиться відмітка про проведення даного інструктажу для учнів з правил поведінки у ліцеї і ставляться підписи вчителя і школярів про ознайомлення.
2. Загальні правила поведінки в ліцеї для школярів
2.1. Учні ліцею повинні вести себе чесно і гідно, дотримуватися норм моралі та етики в стосунках між іншими і зі старшими людьми.
2.2. Учні повинні звертатися по імені, по батькові і на «Ви» до вчителів, працівників установи і інших дорослих.
2.3. Школярі повинні поступатися дорогою дорослим; старші школярі пропускають вперед молодших, хлопчики - дівчаток.
2.4. Учні приходять в ліцей не пізніше ніж за 15 хвилин до початку занять, в одязі класичного крою і в охайному вигляді.
2.5. Після приходу в ліцей учні знімають в гардеробі верхній одяг і одягають змінне взуття, упорядковують одяг і зачіску, займають своє робоче місце в класі і готують до уроку книги, зошити, ручки та інші потрібні для використання на уроці приналежності.
2.6. Учні зобов'язані робити ранкову зарядку.
2.7. За першою вимогою вчителя учень зобов'язаний пред'являти щоденник і щодня вести в ньому запис домашніх завдань.
2.8. Фізична конфронтація, залякування і знущання, спроби приниження особистості, дискримінація за національною або расовою ознакою є неприпустимими формами поведінки.
2.9. Забороняється вживати непристойні вирази і жести.
2.10. Забороняється приносити і використовувати в ліцеї, або на її території зброю, вибухові та вогненебезпечні речовини, горючі рідини, піротехнічні вироби, газові балончики, спиртні напої, наркотики, одурманюючі засоби, а також отруйні і токсичні речовини.
2.11. Куріння на території ліцею забороняється.
2.12. Учні повинні дбайливо ставитися до майна ліцею, акуратно ставитися як до свого, так і до чужого майна, дотримуватися чистоти і порядку на території ліцею. У разі заподіяння учнем шкоди майну ліцею, батьки (законні представники) зобов'язані відшкодувати його в повному розмірі.
2.13. Всі учні повинні брати участь в заходах з благоустрою ліцею і шкільної території, в міру своїх фізичних можливостей.
2.14. Школярам слід поважати право власності. Книги, одяг та інші особисті речі, що знаходяться в ліцеї, належать їхнім власникам.
2.15. До учнів, які привласнили чужі речі, можуть застосовуватися дисциплінарні заходи, аж до кримінального покарання.
2.16. Учні, які знайшли втрачені або забуті, на їхню думку, речі, повинні здати їх черговому адміністратору або вчителю.
2.17. Забороняється без дозволу вчителя або медичної сестри залишати навчальний заклад під час проходження занять.
2.18. При переході з поверху на поверх, учні ліцею повинні бути гранично обережними. На східці не перегинатися через перила, дивитися собі під ноги, триматися правої сторони.
2.19. Якщо учень пропустив заняття, то він повинен пред'явити класному керівнику довідку або записку від батьків (осіб, які їх замінюють) про причину відсутності на заняттях.
3. Правила поведінки учнів під час уроків (на заняттях)
3.1. Школяр повинен прийти в клас не пізніше, ніж за 2-3 хвилини до початку уроку.
3.2. Коли вчитель входить в клас, учні встають, вітають вчителя мовчки. Так само учні вітають будь-якого дорослого, який входить в клас під час проходження занять (крім лабораторних і практичних занять з фізики та хімії).
3.3. Кожен учитель викладає правила поведінки учнів на своїх уроках.
3.4. Під час проведення уроку не можна шуміти, відволікатися самому і відволікати інших від занять сторонніми розмовами, іграми та справами, які не мають відношення до уроку, так як цим порушуються права інших на отримання необхідних знань.
3.5. Якщо учень хоче що-небудь сказати або попросити, задати питання вчителю або відповісти на запитання, він повинен підняти руку і після дозволу вчителя говорити.
3.6. Учень має право відстоювати свої погляди і свої переконання при обговоренні різних спірних і неоднозначних питань в коректній формі.
3.7. На уроці учні мають право користуватися шкільним інвентарем, який вони повертають вчителеві після закінчення занять. Ставитися до нього необхідно дбайливо і акуратно.
3.8. Дзвінок про закінчення уроку дається для вчителя. І тільки після дозволу вчителя учні можуть покинути свої робочі місця і клас.
4. Правила поведінки школярів на перервах і після закінчення занять
4.1. Під час змін учні зобов'язані:
- привести в порядок своє місце і залишити клас, якщо просить учитель;
- додержуватися вимог чергових і працівників ліцею;
- школярі повинні на вимогу вчителя або чергового учня повідомляти своє прізвище, клас в якому вчиться.
4.2. На перервах учням забороняється:
- бігати коридорами, сходами, біля віконних прорізів, скляних вітражів і в інших місцях, які не призначених для ігор;
- штовхатися, кидатися різними предметами і застосовувати фізичну силу відносно один одного, шуміти і заважати іншим учням і вчителям відпочивати.
4.3. Категорично заборонено без дозволу відкривати кватирки і виглядати з них на вулицю.
4.4. Клас, який чергує, повинен допомагати черговому вчителю і стежити за дотриманням правил поведінки під час змін.
5. Правила поведінки учнів ліцею в їдальні
5.1. Школярі відвідують їдальню відповідно до складеного графіка.
5.2. Забороняється відвідувати їдальню у верхньому одязі, а також з портфелями або сумками.
5.3. Під час їжі в їдальні учням необхідно дотримуватися манер гарної поведінки. Учні повинні вимити руки перед їжею, їсти акуратно, сидячи за столом, не розкидати їжу, кісточки, огризки, не виносити їжу за межі їдальні.
5.4. Учні ліцею зобов'язані шанобливо ставитися до працівників їдальні.
5.5. Розмовляти під час прийому їжі слід не голосно, щоб не турбувати тих, хто їсть поряд.
5.6. Кожен школяр прибирає за собою посуд після прийому їжі і ставить на місце стільці.
5.7. Учні повинні дбайливо ставитися до майна шкільної їдальні.
5.8. Учні повинні прибрати за собою брудний посуд.
6. Правила поведінки учнів на території ліцею
6.1. Територія ліцею є частиною ліцею (шкільною ділянкою).
6.2. На шкільній ділянці учні зобов'язані:
- не виходити за межі її кордонів;
- дотримуватися правил поведінки на перервах.
7. Завершальні положення
7.1. За недотримання цих правил поведінки учнів у ліцеї і Статуту загальноосвітнього навчального закладу до учнів застосовуються заходи дисциплінарного та виховного впливу, які передбачені Статутом ліцею.
7.2. За грубі і регулярні порушення вимог Статуту ліцею і даних правил учень може бути виключений зі ліцею.
Інструкцію розробив
Директор ліцею ____________________ Олександр КОВАЛЬ
Інструкція з охорони праці № 49 «Правила користування мобільними телефонами»
1. Загальні положення інструкції
1.1. Інструкція з охорони праці «Правила користування мобільними телефонами» розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, на виконання вимог Статуту ліцею та правил внутрішнього розпорядку загальноосвітнього навчального закладу, наказу Міністерства освіти і науки України від № 910 від 07 серпня 2014 року «Про скасування наказу Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2007 року № 420», для підвищення ефективності навчально-виховного процесу, формування культури користування мобільними телефонами у ЗНЗ.
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги користування мобільними телефонами для учнів 1-11 класів під час проведення уроків та під час перерв у загальноосвітньому навчальному закладі.
1.3. Дані правила обов'язкові для вивчення і дотримання всіма учнями загальноосвітнього навчального закладу.
1.4. Дані Правила користування мобільними телефонами складено з метою:
- збільшення якості та ефективності одержуваних освітніх послуг в ліцеї;
- створення психологічно комфортних умов для педагогів у здійсненні навчального процесу в загальноосвітньому навчальному закладі;
- захисту простору ліцею від спроб пропаганди культу насильства, жорстокості;
- звести до мінімуму шкідливий вплив мобільних телефонів на здоров'я учнів;
- захисту цивільних прав школярів на використання мобільних телефонів;
- забезпечення збереження особистого майна учнів;
- забезпечення особистої безпеки учнів загальноосвітнього навчального закладу.
1.5. Відповідальність за збереження мобільного телефону пролягає повністю на його власника. Загальноосвітній навчальний заклад не несе відповідальності за збереження телефонів, що належать учням, крім випадків передачі їх на зберігання співробітникам ліцею.
1.6. Всі без винятку випадки крадіжки майна розглядаються у визначеному законом порядку і переслідуються згідно із законодавством України.
1.7. Загальноосвітній навчальний заклад не займається пошуком вкрадених або загублених мобільних телефонів у учнів і співробітників ліцею. Випадки крадіжки мобільних телефонів розглядаються тільки за заявою власника телефону в місцевому відділенні поліції.
1.8. Використання телефонів в загальноосвітньому навчальному закладі не обмежується в разі виникнення надзвичайної ситуації.
1.9. Мобільний телефон є особистою власністю учня.
1.10. При порушенні або невиконанні даної інструкції з використання мобільних телефонів у ліцеї учні можуть бути схильні до дисциплінарної відповідальності відповідно до Статуту ліцею і Положенням про заохочення та покарання для учнів.
2. Обов'язки учнів
2.1. У ліцеї учень зобов'язаний повністю вимкнути сигнал виклику абонента свого телефону (тобто перевести його в режим «без звуку»).
2.2. Перед початком уроків та заходів (шикування, виховні години, святкові, спортивні та інші заходи), учні зобов'язані вимкнути телефон і покласти його в портфель, ранець і т.п.
2.3. Повідомити своїм батькам, родичам, керівникам позашкільних установ, в яких вони займаються, час перерв (змін) між заняттями, заходами, для здійснення ними дзвінків саме під час перерв (змін) між уроками та іншими заняттями.
2.4. Під час перерви слід дотримуватися культури використання засобів мобільного зв'язку:
- не говорити голосно;
- не включати голосно музику;
- під час розмови дотримуватися правил спілкування.
2.5. Суворо дотримуватися цієї інструкції з правил користування мобільними телефонами у ліцеї, пояснювати дані правила молодшим школярам.
3. Учням категорично заборонено
3.1. Вішати телефон на шию, класти його в нагрудні кишені, в кишені штанів і спідниць, а також включати телефон в електричну мережу ліцею для підзарядки.
3.2. Класти мобільний телефон на парту.
3.3. Встановлювати під час уроків мобільний телефон в наведені нижче режими:
- аудіо відтворення (прослуховування музики, мови (режим «плеєр»), в тому числі через навушники);
- фото і відео відтворення (для ігор, перегляду зображень, текстів, малюнків, відеозаписів, фотографій);
- режими «калькулятор», «годинник», «дата», «секундомір», «календар», «блокнот», «записна книжка» і т.п.;
- звукозапис (режим «диктофон»).
3.4. Категорично заборонено розмовляти і відправляти SMS-, MMS- та інші види повідомлень, використовувати послуги Wi-Fi, Bluetooth та ін.
3.5. Учням строго заборонено демонструвати іншим учням функціональні можливості свого мобільного телефону.
3.6. Категорично забороняється за допомогою телефону показувати оточуючим відео і фото, де пропагується насильство, жорстокість, а також здатні завдати шкоди іміджу ліцею, в тому числі за допомогою зйомки з подальшою демонстрацією оточуючим сцен насильства і вандалізму.
3.7. За допомогою телефону завдавати шкоди іміджу загальноосвітнього навчального закладу, а саме: робити зйомку в стінах ліцею режисовані (постановочні) сцен насильства, вандалізму, в тому числі з метою подальшого показу оточуючим.
4. Права учнів
4.1. Під час перерв між уроками учень має повне право:
- включити свій мобільний телефон;
- перевірити наявність і подивитися номери пропущених викликів;
- прочитати sms-повідомлення і, якщо в цьому є необхідність, передзвонити;
- зателефонувати або відправити sms-повідомлення, якщо це необхідно, при цьому для розмови по телефону слід вийти з приміщень в коридор або в хол і розмовляти тихо і коротко.
4.2. Використовувати мобільні телефони (дзвонити і відправляти sms-повідомлення) тільки для швидкого зв'язку учня:
- зі своїми батьками, родичами, керівниками позашкільних установ, в яких вони займаються, і виключно у випадках крайньої необхідності;
- зі спеціальними та екстреними службами громади (пожежна служба - 101, поліція - 102, швидка медична допомога - 103, служба екстреної допомоги - 112 і т. п.);
- якщо подзвонити по мобільному телефону можна після завершення занять або заходів, так і слід зробити (зателефонувати після завершення занять або заходів).
4.3. Школярі мають повне право використовувати кошти мобільного зв'язку на території загальноосвітнього навчального закладу.
5. Відповідальність учнів
За недотримання даних правил передбачена наступна відповідальність:
5.1. До учнів, які порушили будь-які вимоги даних Правил використання мобільних телефонів у ліцеї, можуть бути застосовані такі заходи впливу - попередження, запис в щоденнику, повідомлення або виклик батьків (або тих, хто їх замінює) для проведення роз'яснювальних бесід.
5.2. У разі неодноразового порушення цих правил педагогічний працівник загальноосвітнього навчального закладу має право:
- зробити учневі зауваження;
- повідомити про порушення даних Правил у вигляді доповідної директору загальноосвітнього закладу (з написанням пояснювальної учням);
- викликати в ліцей батьків цієї дитини для проведення бесіди.
5.3. У разі систематичного або грубого порушення дозволяється вилучити телефон у школяра в присутності комісії в складі трьох осіб і скласти акт вилучення у двох примірниках (один примірник акта видається батькам учня).
Інструкцію розробив
Директор ліцею ____________________ Олександр КОВАЛЬ
Права та обов’язки учнів
(За статтею 53 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 )
1. Учні мають право на:
справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;
відзначення успіхів у своїй діяльності;
свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності тощо;
безпечні та нешкідливі умови навчання;
захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю;
користування бібліотекою, культурною, спортивною інфраструктурою школи;
доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі;
особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні;
інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення.
виконувати вимоги освітньої програми, дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти;
поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;
дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку школи;
повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
10 правил Білла Гейтса
1. Життя несправедливе. Звикни до цього.
2. Світ не цікавить, що ти думаєш про себе. Проте світ сподівається, що ти досягнеш чогось, ПЕРШ НІЖ відчуєш, що ти великий.
3. Ти не зароблятимеш 10 тис. доларів відразу після отримання атестата зрілості й не станеш віце-президентом зі службовою машиною, оснащеною телефоном. Це треба заробити.
4. Якщо тобі здається, що вчителі дістають тебе, почекай із висновками до тієї миті, коли в тебе з'явиться перший шеф.
5. Ти не повинен вважати роздачу гамбургерів у «Макдоналдсі» нижчою за свою гідність. Твої дідусі інакше визначали стояння на роздачі гамбургерів у «Макдоналдсі». Вони називали це можливістю. Можливістю для зростання.
6. Якщо тобі не щастить, це не провина твоїх батьків. Не зациклюйся на своїх помилках. Учися на них.
7. Коли тебе ще не було на світі, твої батьки вже були, й вони не були такими занудними, якими ти бачиш їх тепер. Після твого народження вони оплачували твої рахунки, прали твою білизну і слухали твої роздуми на тему, який ти крутий. Перш ніж ти почнеш охороняти джунглі від шкідників покоління твоїх батьків, постарайся спочатку дезінфікувати шафи у своїй власній кімнаті.
8. Твоя школа робить усе, щоб у ній не було кращих і гірших. У деяких школах із цією метою навіть вирішили взагалі не виставляти оцінки учням. А ще є школи, де іспити тривають так довго, поки з екзаменаційного залу не вийде останній учень. Це не має нічого спільного з реальним життям.
9. Життя не ділиться на семестри. У житті немає раз і назавжди встановлених літніх канікул. Ніхто нікому не допомагає «знайти себе». Мається на увазі, що кожен сам знайде себе. Без сторонньої допомоги.
10. Телебачення не має нічого спільного зі справжнім життям. У реальному житті треба, врешті-решт, вийти з кафе і знайти роботу.
12 порад для успішного навчання
Вчитися – нелегка праця. Щодня доводиться відвідувати заняття, запам’ятовувати величезну кількість нової інформації, вести конспекти, відповідати на питання вчителів і писати контрольні роботи. А вдома навалюються домашні завдання, величезні параграфи з не завжди потрібною і зрозумілою інформації, маса письмових завдань, вірші, лабораторні, реферати.
- Правильно постав задачу! Не думай, як змусити себе вчитися, а думай, як почати добре вчитися. Не примушуй себе, а плануй!
- Знайди мотив (причину, стимул) вчитися добре.
- Облаштуй робоче місце. Банально, але факт. Можливо, лежачи на дивані з планшетом приємніше займатися, але доведено, що в лежачому положенні людина розуміє і запам’ятовує гірше і повільніше, це пов’язано з фізіологією.
- Зміни стиль одягу. Природно, одяг сам по собі не може змусити вчитися, але стиль може. Одягни на себе стиль хорошого учня акуратно і строго. Спробуй, і ти відчуєш зміни як з боку оточуючих, так і всередині себе.
- Перетвори нудне в творче!
- Заохочуй себе за успіхи.
- Найважче почати. Лінь не дає зробити перший крок. Іноді завдання займає всього 15 хвилин, але ти знаходиш купу відмовок, щоб його не починати.
8.Вчися добре з першого дня! На підйомі новизни після відпочинку з’явиться режим і звичка, які допоможуть надалі.
- Роби більше в класі, щоб менше робити вдома.
- Влаштуй змагання. З батьками, з друзями. Можна навіть посперечатися.
- Плануй свій день. Чітко розділяй час на навчання і на відпочинок.
- Розвивай силу волі. Вона стане в нагоді не тільки в навчанні.
І.Чотири умови успішного навчання
1.Твій перший помічник – режим дня.
2.Твій найлютіший ворог – лінощі, не піддавайся їм.
3.Дорожи кожною хвилиною уроку, не гай часу даремно.
- Намагайся знати більше, ніж від тебе вимагають.
ІІ. Три трудових звичаї
- Намагайся якомога більше робити для себе сам.
- Роби всяку справу старанно, але не на показ.
- Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні.
ІІІ. Чотири дороги до сильної волі
- Почату справу доводь до кінця, якою б важкою вона не була.
- З двох справ починай більш важку.
- Признатись у вчинку – мужність, приховати його – боягузство.
- Умій відучуватись від поганих звичок.
ІV. Чотири обов`язки товаришування
- Ділись з товаришами і знаннями. Навчись сам – навчи інших.
- Сміливо допомагай товаришам виправляти їх помилки і недоліки – це краще, ніж приховувати їх.
- Не зазнавайся, на критику не ображайся, а прислухайся до неї.
- Будь чесним у грі і змаганні. Памятай! Перемагає дружба і наполегливість.
- Чотири закони честі
- Став громадські інтереси вище особистих.
- Захищай слабого.
- Не спіши давати слово, але коли дав, дорожи ним.
- Завжди і всюди дорожи честю класу, школи.
VІ. Три звички акуратності
- На всі заняття з’являйся вчасно, не запізнюючись.
- Бережно стався до загальних і своїх речей. Коли щось поламав – полагодь.
3. Кожну річ клади на своє місце.
VІІ. Три звички ввічливості
- Поважай старших, давай їм дорогу і місце, помагай, не чекаючи на прохання.
- Говори культурно. Не забувай слів: ,,дякую”, ,,будь ласка”, ,,прошу вас”, ,,дозвольте”, ,,вибачте”.
- В роботі і грі будь стриманим і культурним.
VІІІ. Чотири ,,ніколи”
- Ніколи не говори поганих слів, не лайся.
- Ніколи не кури.
- Ніколи не говори не правди.
- Ніколи не занепадай духом при невдачі, шукай вихід і шлях до перемоги.
Корисні звички для успішного навчання та самонавчання
Щоб бути успішним у навчанні та самонавчанні , підготуйте себе до цього, формуючи такі звички:
Відповідайте за себе. Відповідальність – це усвідомлення того, що для досягнення успіху ви самі маєте визначити свої пріоритети, розподілити час і ресурси.
Сконцентруйтеся на своїх цінностях і принципах . Не дозволяйте друзям і знайомим указувати , що для вас важливо.
Поставте першочергові речі першими. Не дозволяйте іншим відвертати увагу від поставленої мети. Визначте час і місце своєї найбільшої продуктивності. Розташуйте пріоритети відповідно до ступеня складності матеріалу.
Показуйте себе з кращого боку.
Спочатку зрозумійте інших , а потім намагайтеся , щоб зрозуміли вас.
Шукайте найкраще для розв’язання проблеми.
Будьте вимогливими до себе.
ПРАВИЛА УСПІШНОГО НАВЧАННЯ
НАВЧАННЯ – ЦЕ ПРОЦЕС, ЩО ПОВ’ЯЗАНИЙ НЕ ЛИШЕ З ФУНКЦІЄЮ ШКОЛИ.
ОСНОВНІ ПРАВИЛА:
Твоє спілкування зі світом починається із пізнання. Вдячно стався до тих, хто дає їх тобі!
Будь готовий активно, творчо навчатися і не тільки на уроках!
Навчися бачити, чути, відчувати світ серцем!
Остерігайся образити того, хто поруч!
Приймаючи рішення, пам’ятай про відповідальність перед собою, своїми батьками, однокласниками, вчителями!
Прийми за необхідне основне правило поведінки: «Не зашкодь!»
Справжнє щастя – ставити перед собою високі цілі, досягати їх, а потім іти далі. Не позбавляй себе цього!
Будь щасливий у своєму шкільному житті!
ТВОЯ ПАМ’ЯТЬ І Є ТВІЙ ВІРТУАЛЬНИЙ СВІТ
При цьому — це найважливіший творчий процес. Дивна якість пам’яті! Варто не забувати, що засвоюємо:
10% того, що читаємо;
20% того, що чуємо;
30% того, що бачимо;
50% того, що бачимо і чуємо;
70% того, що обговорюємо;
90% того, що говоримо і робимо.
Отже, відводь час на щоденне закріплення необхідних тобі навичок.
Дослідження свідчать, що краще вчити вірші декілька днів потроху, ніж дуже довго в один день (це стосується і інших навичок, грі на інструменті тощо)
ЦЕ ЦІКАВО !!!
Мозок складається з мільярдів клітин, має дві півкулі: ліва – наукова, права – творча. Ліва півкуля відповідає за мову, логіку, обчислення, послідовність. Права півкуля відповідає за риму, ритм, музику, живопис, уяву.
Ми вчимося за допомогою того, що бачимо, чуємо, відчуваємо, робимо!!!